Zpět na úvodní stránku
  Kronika - Letní sraz TOM v Českém Krumlově
Fotografie Zpět na obsah

Pátek 2. 7. – Cesta do Českého Krumlova
V pátek dopoledne jsme odjeli na letní sraz TOM do Českého Krumlova. V Poděbradech na nádraží Miki a jeho dva bratři zjistili, že si s sebou vzali dohromady čtyři spacáky. Nikomu nic nechybělo, jenom jim přebývalo. Obyčejným vlakem jsme jeli do Prahy, přeplněným do Českých Budějovic a dvoupatrovým do Českého Krumlova. Tam jsme našli školu Za nádražím, kde jsme měli bydlet. Po svačině jsme vyrazili prohlédnout si město. Poznali jsme, že když budeme chtít jít kamkoliv jinam než na nádraží, musíme sejít a potom zase vyjít velký kopec. Jak postupně přijížděly další oddíly, potkávali jsme mnoho známých lidí.

Sobota 3. 7. – Grafitové doly, slavnostní zahájení srazu, lodě
Po snídani v úplně jiné škole, než ve které jsme bydleli, jsme navštívili grafitové doly. Před prohlídkou jsme si museli obléknout modré nebo červené kombinézy, teplé ponožky a holínky. Dostali jsme přilby a hornická světla. Důlní vlak nás odvezl do dolu, který jsme dále procházeli pěšky. Bylo tam plno vody a bláta, a proto když jsme vyšli ven, museli jsme umýt holínky smetáky napojenými na hadice s vodou. Pak jsme vylezli na zámeckou věž a dále nás čekalo slavnostní zahájení srazu v Městském parku. Jenomže jsem si ho spletl se Zámeckým parkem a ještě kvůli výborné zkratce jsme viděli celý Český Krumlov nejen zevnitř, ale i z širokého okolí. Do parku jsme dorazili dávno potom, co byl sraz slavnostně zahájen. Na zahájení jsme rychle zapomněli, protože jsme si vzali vypůjčené rafty a vrhli se s nimi do Vltavy. Většina z nás na takové lodi seděla poprvé, ale po několika otočkách a nárazech do břehu jsme řízení rychle pochopili. Sjeli jsme první jez, druhý jez (ten nejslavnější na Vltavě – pod Plášťovým mostem) a za chvíli jsme vystoupili, přenesli lodě Myší dírou zpátky a s velkým nadšením znovu vyrazili po proudu. Jezdili bychom až do večera, ale lodě se musely včas vrátit.

Neděle 4. 7. – Na lodích z Rožmberku do Českého Krumlova
Ráno jsme si sbalili věci do igelitových tašek, aby se nám lépe vešly do lodních sudů. V Rožmberku na nás čekaly lodě a my měli po Vltavě přijet až do Krumlova. S několika přestupy jsme se autobusem dostali do Rožmberku, kde jsme nekonečně dlouhou dobu vyhlíželi naše lodě. Časem je přivezli, i když na druhou stranu města a řeky. Vybrali jsme si vhodná pádla a záchranné vesty a odrazili od břehu. Pomalu jsme pádlovali nebo nás unášel proud. Radek nás velice pobavil. Když chtěl zkusit teplotu vody, vestou sklouzl přes příď po hlavě do Vltavy. Začal se škrábat zpátky na loď, kterou tím rozhoupal a hned se koupal i Kryštof. Pak do vody naskákali všichni. Klidnou hladinu řeky občas vystřídaly peřeje. Pomalu jsme pluli krásnou přírodou a ani se nám nechtělo věřit, že už je večer, že jsme v Krumlově a že výlet na lodích končí. Všichni usínali s pocitem, že leží na lodi rozhoupávané vlnami řeky.
Později na schůzce Ivoš, který na srazu nebyl, nemohl pochopit, že loď jela bez pádlování. Nad fotkami se hluboce zamyslel a pronesl větu: „Já už vím, proč vám to jelo samo, vy jste jeli po proudu.“
Později na schůzce Ivoš, který na srazu nebyl, nemohl pochopit, že loď jela bez pádlování. Nad fotkami se hluboce zamyslel a pronesl větu: „Já už vím, proč vám to jelo samo, vy jste jeli po proudu.“

Úterý 6. 7. – Déšť a projížďka na koních
V úterý jsme za deštivého počasí šli z Holubova podél Křemžského potoka na zříceniny hradu Dívčí Kámen. Odtud jsme došli na Zlatou Korunu, kde v klášteře měli polední přestávku a tak jsme se vrátili do naší školy. Dopoledne nebylo tolik zajímavé ve srovnání s tím, co jsme dělali odpoledne. Jako jsme měli půjčené lodě, byly pro nás ve vesničce Slupenec domluvené projížďky na koních. Původně jsem si myslel, že na koni nepojedu a nebyl jsem sám, ale nakonec jsme se rozhodli, že to zkusíme všichni. Jen Radkovi se nechtělo. Na hlavu mi narazili jezdeckou přilbu, která mě hned začala tlačit. Pak přivedli koně. Pomocí dřevěného špalku jsme nastoupili. Do každé ruky nám dali provázek (správně opratě) s poučením: „Když chceš, aby kůň zatočil doleva, zatáhni za levý provázek, když doprava, zatáhni za pravý provázek, oběma najednou se brzdí a kůň se rozjede, když do něj kopneš (říkali pobídneš, ale to je to samé jako kopnutí, jenom to nezní tak ošklivě)“. Koně jsem řídil poprvé a docela jsem se ho bál. Vyrazili jsme na projížďku, ale polovina koní zůstala stát na místě. Někdo zkoušel koně rozjet pokřikem hyjé, ale zvíře vůbec nereagovalo. Já jsem dostal líného koně Vendulu, který měl od začátku za ostatními zpoždění. To zvíře se občas rozhodlo, že poběží, aby je dohnalo. V sedle jsem nadskakoval vysoko nad něj a bál jsem se, že spadnu. Také jsem občas omylem zatáhl za některý z provázků a kůň nekontrolovatelně odbočil z cesty. Petr vepředu měl asi podobné problémy. Slyšel jsem jeho křik: „Elvisi, doleva, Elvisi, zastav, Elvisi, prosím tě, neblbni!“ Pak zase někdo říkal: „Co mě předjíždíš?“ „Já za to nemůžu, ono to jede samo.“ Někteří koně asi dostávali hlad a zahnuli z cesty na louku a nedalo se s nimi pohnout, dokud se nenajedli. Po hodině jsme se vrátili. Někomu se projížďka líbila a jel by klidně znovu. Já jsem byl rád, že zase stojím na pevné zemi. Nelituji toho, že jsem jel, byl to zážitek na celý život, ale poučil jsem se z toho, že na koně už nikdy nesednu. Tak bylo to hezký, ale že bych to musel zažít dvakrát... Během zpáteční cesty na večeři jsme ještě pořádně promokli.

Středa 7. 7. – Hra Město ulic
Na středu jsme naplánovali cestu z Boršova nad Vltavou kolem Vltavy na Dívčí Kámen a přes zbytky keltského oppida do Třísova na vlak. V Krumlově jsme se vydali hrát hru Město ulic, kterou připravil místní oddíl. Dostali jsme fotografie cedulí s názvy ulic a částmi domů. Na každém obrázku bylo napsané písmeno. My jsme měli domy s cedulemi najít a zjistit jejich popisné číslo. Podle čísel se písmena seřadila a měla vyjít zpráva. Běhali jsme po městě a hledali cedule. Asi tři v poslední době někdo vyměnil, protože byly červené a my hledali bílé, jedna byla schovaná za lešením a jedna zarostla živým plotem. Blížila se večeře a my, už hladoví, stále nemohli najít Plešiveckou ulici a jako naschvál jsme potkávali samé restaurace s otevřenými okny, z kterých vonělo jídlo. Až jeden pán nás vysvobodil a poradil nám, kde ulice je. Zpráva neměla velký význam, protože každý oddíl hrál hru jindy. Večer jsme ve fotbale porazili oddíly Zlatý šíp z Obůrky i Modrou šipku z Vodňan.

Čtvrtek 8. 7. – Vyšli jsme na Kleť
Ve čtvrtek jsme se vydali na nejvyšší horu Blanského lesa Kleť. Cesta vedla hodně do kopce. Nahoře po krátkém odpočinku jsme zdolali ještě pár schodů na rozhlednu. Viděli jsme hlavně mraky a na druhé straně mlhu. Potom jsme se šli podívat na hvězdárnu. Ukázali nám dalekohledem Slunce a mohli bychom pozorovat i sluneční skvrny, kdyby nějaké byly. Ale měli jsme smůlu, tento den žádné nebyly. Večer jsme hráli fotbal proti Divočákům z Frýdlantu a úplně jsme prohráli.

Pátek 9. 7. – Výlet na Hlubokou
V pátek jsme měli odpočinkový výlet na Hlubokou. V Českých Budějovicích nám zbylo trochu času, než jel vlak, tak jsme se šli podívat na náměstí, které vypadá jako velké parkoviště. Na Hluboké se nám zámek líbil. Jenom jsme neviděli vycpaného posledního šumavského medvěda. Večer byla ve škole diskotéka. Nejsem kamarád takovýchto akcí, ale nevadila by mi, kdyby cestou do sprch do mě na chodbě, kde byla tma a šílený rámus, nevrazilo asi pět lidí.

Sobota 10. 7. – Orientační závod
Už dlouho jsme se těšili na sobotní orientační závod. Po snídani jsme došli ke kopci Granátník nad městem, kde jsme dostali podrobné mapy (i mraveniště na nich byla označená křížkem) a popis terénu. Kontroly jsme našli docela rychle. Ale někteří závodníci v lese zabloudili a jejich vedoucí o ně měli strach. Když poslední z nás doběhl do cíle, začalo pršet. A nepřestalo až do odpoledne. Před večeří jsme prošli mnoho nádvoří zámku a také jsme viděli otáčivé hlediště v Zámeckém parku.

Neděle 11. 7. – Krumlovský zámek, odjezd domů
Brzy ráno jsme si sbalili věci, abychom před odjezdem stihli ještě prohlídku krumlovského zámku. Na rozdíl od Hluboké bylo na zámku hodně medvědů, ale žádný nebyl vycpaný poslední šumavský. Všichni leželi na podlaze a byli placatí. Když si malý Dalík šel pro razítko ze zámku, zjistil, že si ho nemá do čeho otisknout a tuto situaci hlasitě komentoval slovy: „U všech prasat, já nemám vandrovku.“ Ve škole jsme potom ještě zametli naši třídu a odešli jsme na nádraží. Většina oddílů odjížděla stejným vlakem, a proto jsme dostali jeden vagón navíc. Skoro celou cestu domů všichni spali. Kryštofa jsem budil už v Nymburce, ale spal tak tvrdě, že jsem si myslel, že odjede až do Hradce. Nakonec jsme ale všichni v pořádku v Poděbradech vystoupili a vrátili se domů.

Nemík

Fotografie Zpět na obsah Na začátek
  Vytvořeno: 1. 8. 2004© Rydlo 2004